Hlukovou mapu by umělo nakreslit i malé dítě. Stačí si vzít plán města, obkreslit síť ulic a u těch víceproudých použít silnější pastelku. Všechna dostupná data ukazují, že hluk v české metropoli v podstatě kopíruje dopravní síť. Není ovšem hluk jako hluk: zatímco například pražské kluby kvůli němu musely omezit svou činnost (nebo rovnou zavřít), magistrát teď Pražanům opět vzkázal, že omezit hluk z dopravy, což mu opakovaně nařídil soud, prostě nelze.

40A_danelova_R10_2011_s.jpg
40A_danelova_R10_2011_s.jpg
Je jasné, že všude na světě je snazší zavřít klub než přiškrtit hlavní tepnu, ale v Česku k tomu teď úředníci přidali lišácký nápad. Ministerstvo zdravotnictví chce řešit neochotu magistrátu návrhem zvýšení hlukových limitů. Efekt je jasný: velká část komunikací by byla vmžiku papírově opět v normě. Jenže prolomení hráze jen dál roztáčí nebezpečnou spirálu: jde o nenápadné zesilování další civilizační hrozby, jíž se naše mozky a těla nejsou schopny účinně bránit.

 

Udržet se v chodu

„Když hodíte žábu do hrnce s horkou vodou, ihned vyskočí. Když ji ale dáte do studené vody a tu budete zahřívat jen pozvolna, tak si toho žába nevšimne. V kritickém momentě nebude schopna vyskočit a zemře,“ varuje před postupným uvolňováním hlukových limitů známým a dosti drastickým příměrem Tomáš Řiháček z Masarykovy univerzity. Zvyšování by sice vyřešilo problémy státu a úřadů, které jsou za hluk z aut odpovědné, jenže zároveň hrozí,…

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte