V deseti letech by děti měly znát velikost úhlu mezi hodinovými ručičkami, když jedna ukazuje 9.45 a druhá 10.05 hodin, v osmé třídě by měly umět používat Pythagorovu větu a o rok později vypočítat objem osmihranné bonboniéry. Tedy alespoň podle nových vzdělávacích standardů, které v uplynulých deseti letech vynesly německé školství nad evropský průměr. Úspěch přinesla následující trojkombinace: založení centrálního institutu pro kvalitu vzdělávání, který problémy analyzoval, tlak z Berlína na jejich řešení a jednoduché zlepšováky v regionech. To vše katapultovalo německé žáky v PISA během deseti let v jednotlivých oborech minimálně o pět příček výše.

Po zveřejnění výsledků prvního testování v roce 2000 zavládlo v Německu zděšení. „Naši žáci jsou hloupí,“ titulkovaly tehdy všechny noviny, protože Německo skončilo ve všech oblastech pod evropským průměrem. Ačkoli školství je u našich sousedů v kompetenci jednotlivých spolkových zemí, dali experti na všech úrovních hlavy dohromady a začali vymýšlet, jak žáky na mezinárodním žebříčku posunout o pár stupínků nahoru. Německo je od té doby jedním ze států, jejíž žáci se v uplynulých deseti letech výrazně zlepšují.

Německý trik se dá shrnout do několika bodů – definovat centrální vzdělávací standardy, protáhnout výuku do celého dne (Německo investovalo miliardy eur na přestavbu školních budov, aby mohly nabízet celodenní program), zlepšit vzdělání učitelů, ale především zvýšit autonomii…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte