V říjnu bosenská média přinesla senzační zprávu: Hollywoodská hvězda Angelina Jolieová se chystá natočit film o Bosně! Prý půjde o love story a mají v ní hrát i místní herci.

Jenže ze senzace se brzy stal skandál, když bosenský ministr kultury Gavrilo Grahovac odmítl Jolieové a jejímu štábu dát povolení natáčet na bosenském území. Ministr řekl, že se tak rozhodl na základě stížností sdružení „Ženské oběti války“, které se věnuje ženským obětem masového znásilňování za války v Bosně.

Je těžké říct, co byl větší skandál, zda zákaz natáčení, nebo Grahovacova slova lítosti nad tím, že nemůže zakázat samotný film, protože je prý urážkou obrovského množství obětí (předpokládá se, že za války bylo znásilněno dvacet až padesát tisíc bosenských žen). Nikdo přitom nečetl scénář – ani Grahovac, ani ženy, které protestovaly. Film je prý o tom, že jedna z obětí se zamiluje do muže, který ji znásilnil.

 

Cenzura

Při všech sympatiích k obětem a jejich citům lze ten postup pojmenovat jediným slovem: cenzura. Na jaké právo, kromě morálního nároku, se mohou ženy, které by chtěly zabránit vzniku filmu, odvolat? Dá se obhajovat volání po cenzuře? Představte si, že by zástupce lidí, kteří přežili holocaust, tlačil na některého ministra kultury, aby zakázal film, v němž by se židovská oběť zamilovala do německého trýznitele. Už ta myšlenka je absurdní.

Je nepochybné, že masové znásilňování…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte