71_civilizace04_R01_2011_n.jpg
71_civilizace04_R01_2011_n.jpg
71_civilizace01_R01_2011.jpg
71_civilizace01_R01_2011.jpg

Je sedm hodin ráno a nad siluetami stromů hlučně plácá křídly řvoucí zoborožec, letící kamsi do služby. Slunce se vyhupuje nad okolní hory a osamocený tropický strom na strmém hřebínku nad naším táborem začíná vrhat dlouhý stín na můj trávou a solárními panely krytý domeček. Po stezce, kluzké po dešti, vrávorám do kuchyňského přístřešku na kávu. Aina, mladý hlídač na konci noční směny, si opřel luk se svazkem šípů o kuchyňskou linku vedle ohniště a snídá v popelu pečenou hlízu jamu. Táboru nehrozí zjevné nebezpečí, přesto jsem teď zastáncem nočních hlídek. Moje poslední návštěva tady skončila předčasně, abych mohl s helikoptérou a pěti policisty v neprůstřelných vestách hledat naše studenty a asistenty rozptýlené po pralese ozbrojeným útokem na náš druhý tábor dvě stě kilometrů odtud.

Do kuchyně se trousí novoguinejští kolegové Martin, Salape, Gibson, Keltim a Bradley. Všichni se vrhají na kávu, až na Gibsona, jenž má drogy zakázané svojí církví Adventistů sedmého dne. Dali bychom si i suchary s papájovou marmeládou, ale došly zásoby. Proviantní krize vyvolala rádiový provoz s naší základnou v Madangu, jehož výsledkem je zásobovací letadlo, očekávané dnes.

 

9.00 – virtuální prales

Z vesnice Yawan přichází jako každý den dvacet pomocníků a vydáváme se kácet jejich prales. Vesničané pěstují na hektarových mýtinách vyklučených v lese plodiny pro svoji…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte