Byl to hodně horký půlrok na ministerstvu kultury. Od Jiřího Bessera se sice dalo čekat, že se bude snažit na dosud poklidném úřadě praktikovat svůj razantní manažerský styl, se kterým předtím léta úspěšně starostoval Berounu. Co se ale čekat nedalo, že se svými ostrými lokty na ministerstvu uspěje. Po šesti měsících jeho vlády se totiž ukazuje, že jeho na první pohled silácká rozhodnutí mají svůj jasný smysl a že jestli něco zdejší kultuře opravdu škodilo, tak to byl především právě onen letitý klídek.

 

Čisté ruce

Ono to vypadá opravdu docela drasticky. Od července stačil Besser vyměnit hned několik šéfů klíčových kulturních institucí. V České filharmonii skončil Václav Kasík, v Pražském filharmonickém sboru Richard Sporka, v Národním technickém muzeu Horymír Kubíček, v Národní knihovně Pavel Hazuka a teď čerstvě ve Státní opeře Praha i Oliver Dohnányi. Takový průvan si před Besserem léta nikdo nedovolil. Přitom ministrovi předchůdci měli k odvolání šéfů, respektive k jejich dotlačení k rezignaci podobně pádné důvody, tedy především nesrovnalosti v hospodaření institucí.

S novým rokem tak mají zmíněné „podniky“ nové šéfy: Davida Marečka, Evu Sedlákovou, Karla Ksandra, Tomáše Böhma a Radima Dolanského. U všech nových tváří přitom Besser zdůrazňuje, že jde o zkušené manažery, kteří by měli v čase výrazných škrtů na ministerstvu své instituce přenést přes těžké období co největších úspor.

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1651

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte