Kvalitní obraz a zvuk, značný komerční potenciál. Podobnými slogany ohlašovali mobilní operátoři na podzim 2006 příchod nového hitu – digitálního televizního vysílání pro mobilní telefony. Kdyby šlo všechno podle jejich představ, sledovali by dnes mnozí z nás třeba při čekání na autobus na displejích telefonů televizní zprávy, seriál či erotiku – stejně jako obyvatelé Jižní Koreje a Itálie. To jsou jediné země, kde se vysílání pro mobily jakž takž uchytilo. V čem se jeho průkopníci v Česku přepočítali?

Aby se jim vysílání vyplatilo, operátoři chtěli vedle šíření již existujících programů provozovat i vlastní televizní kanály a prodávat na nich reklamu. To by ale museli získat licenci jak od Českého telekomunikačního úřadu (na frekvenci, na níž by vysílali), tak i od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (na vysílání vlastního obsahu). Jenže firma, která kontroluje současně frekvenci i obsah, se dostává do konfliktu s paragrafy o křížovém vlastnictví médií (v zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání). Zákaz je běžný v mnoha zemích, brání snaze majitelů elektronických médií získat dominantní postavení, a vytvořit tak hospodářský a případně i názorový monopol.

Čeští operátoři v čele s T-Mobilem o „televizi v kapse“ hodně stáli a snažili se bariéru prolomit. V prosinci 2008 je zastavil Ústavní soud. Zároveň se na ministerstvech připravovala změna zákona. A výsledek? Dva odstavce zakazující křížové vlastnictví v novele…

2010_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte