V apokalyptické atmosféře se nelze divit, že lidé začínají šetřit

České ekonomice se nedaří. V posledním kvartále loňského roku dosáhla jednoho z nejhorších výsledků v rámci Evropy. Mezi 3. a 4. čtvrtletím se hospodářství propadlo o 0,6 procenta. Celá eurozóna ve stejné době vzrostla o 0,1 procenta, Německo stagnovalo – skončilo přesně na nule a relativně se dařilo Francii (0,2 procenta) nebo Slovensku (růst o dvě procenta).

Další pokles hospodářství je velkým překvapením, čekal se naopak mírný růst a tento rozdíl mezi očekáváními analytiků a českou realitou je vůbec největší v Evropě.

Ještě nevíme, zda tato čísla naznačují další recesi (ta je definována jako pokles po dobu dvou kvartálů), ale vzhledem k tomu, že jde o alarmující vývoj, je třeba z něj činit nějaké závěry již nyní. Pokles hospodářství jde ruku v ruce s rostoucí nezaměstnaností, nezaměstnanost má velký vliv na psychologii spotřebitelů a ta zase na poptávku. Překvapivá čísla mohou prodloužit nebo vyvolat krizi (tentokrát už podle definice) sama o sobě.

Jalový stimul
Platí, že české hospodářství je velice provázáno s ekonomikou německou a v jistém smyslu se prostě chová jako další spolková země. Je jasné, že až se začne dařit německým exportérům, přelije se tato konjunktura i k nám. A pokud se německým vývozcům dařit nezačne a pokud Němci nedokážou stimulovat domácí poptávku, stagnovat budeme i my.

2010_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte