59_R08_Brooksovo-poho___n.jpg
59_R08_Brooksovo-poho___n.jpg • Autor: Respekt

Tvář Aljašky se mění. Zuří tu dříve nevídané požáry, stromy postupují na sever a o nejcennější místa se zajímají ropné společnosti. Jaký dopad na místní přírodu to bude mít?

59_R08_Brooksovo-poho___s.jpg
59_R08_Brooksovo-poho___s.jpg • Autor: Respekt
Snad žádné město na světě se nemůže pochlubit tak podrobnými informacemi o svém založení jako Fairbanks, středisko centrální Aljašky. Vzniklo dne 26. srpna 1901 ve čtyři hodiny odpoledne. Jeho zakladatel, obchodník E. T. Barnette, v tu chvíli neměl o své historické roli nejmenší tušení. Vyčerpán hádkou s kapitánem parníku usilovně vykládal své zboží, které chtěl prodávat zlatokopům, na hustě zalesněný břeh řeky Cheny. Původně zamýšlel plout mnohem dál proti proudu, ale loď narazila na mělčinu.

Uprostřed nekonečných severských smrkových lesů postupně vyrostlo město s několika tisíci obyvateli, vzkvétající nejprve díky zlaté horečce, později kvůli výhodné poloze předsunuté hlídky civilizace, odrazového můstku pro osídlení rozlehlé mrazivé země. Dnes je tu velká univerzita, která se mimo jiné zaměřuje na ekologii dálného severu a slouží jako bohatý zdroj dat o rychlém oteplování Arktidy. Fairbanks se tak stal střediskem výzkumu změn, jimž podléhá jedna z posledních neporušených oblastí planety.

Když hoří les
Loni v červnu propukly v centrální Aljašce lesní požáry, viditelné i z oběžné dráhy Země. Hořelo zde více než osm tisíc…

2010_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte