Jiří Suk
Jiří Suk • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Temný obchod s odposlouchávanými hovory mafiánů, lobbistů a jejich politiků mě přivedl na myšlenku, zda nemohu být sledován i já sám. Hned jsem si řekl, že jako obyčejný čičmunda nejsem zajímavý. Ale pak mi došlo, že bez ohledu na to existuje celá řada technologických aparátů spojených se sociálními a byrokratickými praktikami, které umožňují sledovat mou osobu velmi komplexně a do překvapivé hloubky. Netrpím paranoickým stihomamem, jen eviduji, skrze co všechno jsem viditelný, slyšitelný a čitelný pro hypotetické Oči a Uši. Satelitní kamery, bezpečnostní kamery na ulicích, v obchodech a metru, počítače doma i v práci, mobil, platební karta, internetové bankovnictví. To je zatím asi všechno, obojek s čipem ještě nenosím. Všichni jsme na tom zhruba takhle.

Jiří Suk
Jiří Suk • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Na základě dat z kamer a mobilního signálu lze vyhodnotit náš pohyb po městě i světě. Podle plateb kartou a výpisů z účtu lze dosti přesně zjistit, jaký je náš životní styl a sociální status: co a kde nakupujeme, jak bydlíme, jezdíme atd. Oblíbené položky v počítači a telefonické hovory barvitě dokreslují obraz o našich životních prioritách, slabostech, úchylkách. To vše je dobré pro preventivní, kontrolní, komerční i čistě voyeurské účely. A co teprve pro účely vědecké! Ve filmech je zručné vyhrabávání digitálních stop a stopování skrze obrazovku už dlouho činností zcela běžnou. V americkém Labyrintu lží sedí rozvědčíci v jakémsi velíně…

2010_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte