Stát by měl postupovat v podpoře obnovitelných zdrojů jinak, než jak to předvedl v případě slunečních elektráren

Na českých loukách se na jaře stane zvláštní věc: vedle květin deroucích se za sluncem bude ze země vyrůstat stále více černých panelů, kterým se říká fotovoltaické články. Na první pohled to je dobrý signál, že podporu obnovitelných zdrojů energie myslíme vážně. Jenže něco v tom systému podpory skřípe. Dnes je už jasné, že původně dobrý úmysl štědře dotovat sluneční energii kvůli čistšímu životnímu prostředí začíná neúměrně znečišťovat prostředí ekonomické. Stát totiž zaručuje až příliš vysoké zisky z tohoto druhu podnikání prakticky bez rizika pro investory. Vláda navrhla novelu zákona, která má tyto výnosy snížit na přijatelnou úroveň, není však jisté, že ji rozháraný parlament schválí, zejména když je nová silná lobby připravena bránit své zisky.

Ať to dopadne jakkoli, problémy kolem fotovoltaiky by neměly odradit stát od hledání lepších způsobů financování obnovitelných zdrojů energie, protože jsou životně důležitou alternativou vůči ropě, uhlí či jádru.

Drahá liknavost
Jak vlastně vznikl onen „problém se sluncem“? Jde o kombinaci dvou faktorů – technologického a politického. Rychlý rozvoj v oblasti fotovoltaiky vedl v uplynulých letech ke zlepšení parametrů solárních panelů a poklesu jejich ceny. Stát s takovým prudkým vývojem zjevně nepočítal a…

2010_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte