Světové metropole i mnohá menší města mají společný problém: auta se do nich už jednoduše nevejdou. Životní prostředí je znečištěno nejen těžko hmatatelnými emisemi, ale přímo fyzicky obrovskou masou automobilů. Postávají na ulicích, na chodnících, v zácpách, prostě všude.

V době pokročilé miniaturizace je to překvapující. Proč nemůže být osobní doprava o něco osobnější a dopravní prostředky menší? Klasická jízdní kola jsou do města skvělá. Amsterdam by bez nich nebyl Amsterdamem. Čína by nejspíš nikdy nedosáhla každoročního růstu HDP o 10 procent. Přesto kola problém sama nevyřeší.

Americký podnikatel a vynálezce Dean Kamen zkoušel v roce 2002 změnit svět osobní dopravy se svým segwayem – dvoukolým vozítkem na baterky, které obsahuje gyroskopické senzory, propagované jako „technologie NASA“, a samo dokáže udržovat rovnováhu. Segway měl a má úspěch u policistů, na vojenských základnách, v campusech velkých moderních korporací nebo v rozlehlých továrnách. Turistické kanceláře jej pronajímají na projížďky historickými centry měst. Nikdy se ale nestal běžným dopravním prostředkem.

Důvodem je především jeho cena. Ta v Česku začíná na 250 000 Kč. Čtvrt milionu za malé, odolné, ale poměrně těžké (35–45 kg podle typu) elektrické vozítko si může dovolit málokdo. Do konce roku 2009 se prodalo na celém světě jen kolem 50 000 segwayů.
Že to jde i jinak, se nedávno pokusila ukázat japonská Honda. Jakkoli to však její…

2010_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte