V energetice se opět rozdávají karty, nervozita stoupá

Česká energetika je odvětví řady NEJ: žádné jiné nemá tak ničivé následky na tuhle zemi. Nikde jinde se nevydělávají tak velké peníze. A nikde jinde se tak neblafuje. To ostatně vidíme i v posledních týdnech, kdy se na poli české energetiky znova rozehrává bitva o její ovládnutí.

Proti modernizaci
Kolem schvalování vládní energetické koncepce padá spousta silných slov. Slyšíme obvinění, že vládu zkorumpovaly energetické firmy. Kdo ví. Bylo by divné, kdyby se v zemi, kde je korupce problémem všedního dne, nesnažili korumpovat ti, kterým jde o nejvíc peněz. Spor o energetickou koncepci ve Fischerově vládě je ale možná mnohem prostší. Fischerova vláda je de facto kabinet řízený náměstky. Tedy lidmi, kteří tady léta připravovali nejrůznější koncepce, jež nebraly ohled na politickou realitu a často ani zdravý rozum. Ministerští náměstci byli vždy ve stínu mediální pozornosti, přitom jde o lidi, kteří disponují velikou mocí a kteří na svá místa přišli někdy rovnou z podniků, k jejichž užitku psali i různé koncepce. A teď ve Fischerově „náměstkovské“ vládě mají jedinečnou možnost tyhle koncepce bez ohledu na politiku prosadit.

Nikde jinde to přitom není vidět lépe než na úřadě, který stvořil tolik diskutovanou energetickou koncepci – ministerstvu průmyslu. Tento úřad od začátku 90. let sepisoval své koncepce podle…

2010_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte