Na tahu ve věci penzijní reformy nejsou experti, ale politici

Zásadní penzijní reformy jsme se v minulém roce nedočkali a náš penzijní systém tak zůstává nepřipraven na demografické změny. A co hůř, většina občanů žije nadále v přesvědčení, že stát se o ně v důchodu postará.

Nemáme sice reformu, zato máme novou komisi. Není pochyb, že staronový tým se zkušenými harcovníky, jako jsou Vladimír Bezděk či Jiří Rusnok, odvede dobrou práci a politikům pošle další varování. Zjištění však budou jistě kopírovat výsledky z roku 2005.

Na tahu proto nejsou experti, ale politici. Oni by měli tváří v tvář jasným číslům občanům rychle sdělit, co je čeká. Nejde totiž jen o oblast penzí, kde jakýsi prostor na včasné změny systému ještě existuje. Například zdravotnictví se bude potýkat s dopadem demografických změn možná ještě hůř. Hrozí riziko, že vinou klesajícího podílu ekonomicky aktivní populace bude ve zdravotnictví ubývat peněz, což může vyvolat nárůst počtu nemocí, jejichž léčení stát lidem nezajistí. Řešení přitom existují.

Bez dohody to nefunguje
Za neudržitelností českého penzijního systému stojí jinak vítané prodloužení délky života a demografický vývoj (který se mění jen velmi pomalu a dá se dobře předvídat). Tento stav povede k nárůstu deficitu na penzijním účtu (v dnešních sumách v řádu kolem 150 miliard ročně). Problém může být ale i větší. Ukázalo se to loni, kdy ekonomická krize…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte