88_R51_2010_n.jpg
88_R51_2010_n.jpg

88_R51_2010_s.jpg
88_R51_2010_s.jpg
Je to přesný obrázek oné osudové chvíle: září 1938, rektor Masarykovy univerzity a literární kritik Arne Novák si vyjel se svojí manželkou na čerstvý vysočinský vzduch a 30. září tam napjatě poslouchají ve společnosti přátel rozhlasový přijímač. Překladatel Josef Svítil-Kárník o tom později napíše: „Vzrušeně jsme očekávali hlášení. Dočkali jsme se horšího, než jsme se nadáli. Mnichovský ortel byl přijat. Do hrobového mlčení ozval se první Novák: ‚Toto je horší než Bílá hora!‘ Zavalilo nás hoře jako po smrti nejdražší bytosti.“ Tou bytostí bylo Masarykovo svobodné Československo, mnichovskou dohodou územně amputované a předpřipravené na smrtící dorážku. Doslova přes noc se hroutí dvacet let budovaný svobodný stát a na jeho troskách povstává takzvaná druhá republika. Ten podivný politický skrčenec trvající pět měsíců až do nacistické okupace v březnu 1939, který v podzimní zoufalé břečce křečovitě hledá světlo naděje v novém politickém i duchovním (svatováclavském) zakotvení. Oněch 167 soumračných dnů druhé republiky nejpřiléhavěji nazval Václav Černý ve svých Pamětech jako „plavbu vytřeštěných zavrženců, napěchovaných na rozbitý člunek bez plachet a spuštěný bez cíle na širé moře“.

V dosavadním referování historiků o druhé republice převažoval obraz jakési nechutné a přímé „skluzavky“ vedoucí rovnou do chřtánu nacistů, destrukce…

2010_obalka_R51-52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R51-52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte