32_euro_n.jpg
32_euro_n.jpg

Krize eura

32_euro_s.jpg
32_euro_s.jpg
Před rokem se to zdálo nemožné, teď je to realita: v Evropě se vážně uvažuje o konci eurozóny a možná i celé EU. Finanční krize z roku 2008 totiž zasáhla země platící eurem plnou silou až letos, když se dluhy bank přelily do dluhů jednotlivých států. Vše začalo v zimě Řeckem, které odhalilo pravdu o svém skutečném zadlužení. Finanční trhy zareagovaly prudkým zvýšením rizikové přirážky za řecké dluhopisy a Řecku začal vážně hrozit bankrot. V květnu musely státy eurozóny (s výjimkou Slovenska, které odmítlo pomoci) Řecko zachraňovat půjčkou, vzápětí byl vytvořen záchranný balík pro příští krize ve výši 750 miliard eur (s účastí Mezinárodního měnového fondu). Finanční trhy se přesto neuklidnily. Do vážných problémů se na podzim dostalo Irsko a v příštím roce budou zřejmě následovat další státy (Portugalsko, Španělsko a jiné). Jako nejlepší reakce se zdá přistoupit k užší integraci včetně fiskální unie, která by krizi eura odvrátila, na tom se ale politici nedokázali shodnout. Přesto trvají na tom, že pro záchranu eura udělají vše. Rok 2011 bude z tohoto pohledu klíčový.

 

Svět vzdává klima

Američtí demokraté nezvládli přípravu klimatického zákona a oznámili, že americkou obdobu obchodu s povolenkami odkládají na neurčito. Důvodem byly neshody uvnitř samotných demokratů a vliv hnutí Tea Party na republikány, v jehož…

2010_obalka_R51-52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R51-52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte