50-komentar1_n.jpg
50-komentar1_n.jpg

Další světová klimatická konference je za námi a její výsledky jsou opět hubené. Podrobnosti sice nebyly v době uzávěrky Respektu známy, nelze však čekat, že by jednání 193 zemí světa v mexickém Cancúnu přineslo nějaký zásadní průlom. Ve všech důležitých sporných otázkách zažíváme „kodaňské déjà vu“ – jako by se člověk v čase přenesl o rok zpět a znovu zažíval spory, které se loni v dánské metropoli ukázaly jako neřešitelné: rozpory mezi vyspělým a rozvojovým světem, mezi USA a Čínou, hádky o budoucnost Kjótského protokolu a o to, jak boj proti změně klimatu financovat.

50-komentar1_s.jpg
50-komentar1_s.jpg
Jistého pokroku se během uplynulého roku dosáhnout podařilo. K takzvané Kodaňské dohodě, jejíž obrysy se zrodily loni právě na summitu v dánské metropoli, se v průběhu roku postupně připojila většina států světa včetně hlavních producentů skleníkových plynů – Číny, USA, Evropské unie a dalších. Jenže dohoda je založena na dobrovolnosti, není vynutitelná a zatím staví na přístupu, který moc nefunguje: žádá snižování emisí především po vyspělém světě, zatímco k zemím typu Číny je mnohem shovívavější.

Kodaňská dohoda je navíc nejen nezávazná, ale také nedostatečná. Jejím cílem je zabránit tomu, aby se svět v budoucnu neohřál o více než dva stupně Celsia. Když ale vědci sečtou a propočítají to, co v jejím rámci státy dosud slíbily, vyjde, že průměrná teplota na Zemi stoupne asi o tři a půl…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte