Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Ljoňa Parfjonov je pohledný chlap s trochu vysokým hlasem na televizáka. Ale budiž. Patří k prominentním, loajálním, uhlazeným a dobře placeným populárním novinářům. Měl v ruské televizi výsadní postavení, kultivovaně vedl nikoho neurážející pořady o historii, nenutil diváka, aby hledal případný skrytý smysl jeho slov. Když jeho kolegové demonstrovali za svobodu slova či zapalovali svíčky na místech, kde padl nějaký ten novinář, Parfjonov si promýšlel další bezzubé scénáře. Měli ho rádi nahoře i dole. Něco jako Helenka Vondráčková… „Jsem sluhou čistého, apolitického umění,“ tvrdil na svou obranu, když jeho kolegy vyhazovali za to, že si pustili pusu na špacír. Jeho pusa dlouhá léta zůstávala pokorně doma.

Na podzim roku 2010 dostal Leonid cenu, která nesla jméno jeho přítele, novináře Vladislava Listěva. Toho také před mnoha lety někdo odprásknul. Cenu Leonidovi udělil 1. státní kanál ruské televize, nejprolhanější médium v Rusku, služka Kremlu i vlády vedené Vladimirem Putinem, továrna na chvalozpěvy a dezinformace, ztělesnění cenzury a profesionální prostituce. Parfjonov v tomhle novinářském nevěstinci s přestávkami pracuje 24 let, ale teď poprvé si svou řeč napsal na papír. Chtěl být přesný, protože ten večer překročil svůj stín i stíny svých nadřízených, ustrašených kolegů, zabedněných ministrů, kteří vrátili do Ruska cenzuru, i zbabělých zahraničních politiků,…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte