Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Kdo je pánem v domě?

Evropská unie dává svým občanům možnost přímo ovlivňovat její politiku

Nebyla to procházka růžovou zahradou. Z hlediska Geralda Häfnera (54) se však tvrdý boj minulých týdnů opravdu vyplatil. Europoslanec za německé Zelené už 30 let bojuje za posílení „přímé demokracie“, tedy za to, aby politická rozhodnutí nedělali jen profesionální politici, ale také občané. A konečně si může říci, že jeho boj není marný, i když k naplnění jeho snu o celoevropském referendu je ještě hodně daleko.

Do Lisabonské smlouvy se dostal paragraf, podle kterého všichni občané EU – pokud se jich dá dohromady jeden milion – mohou přímo apelovat na Brusel, aby se zabýval jejich požadavky. Tato nová možnost je výsledkem práce Häfnerova spolku s názvem Více demokracie! (Mehr Demokratie!). V Lisabonské smlouvě se píše o takzvané Evropské občanské iniciativě (EOI) – občané EU mohou vyzvat Evropskou komisi, aby se zabývala problémem, který je trápí – od pěstování geneticky modifikovaných rostlin až třeba po bruselskou regulaci sprchovacích hlav. A tak se díky EOI konečně dočkají trochu více přímé demokracie také Češi, kteří její nástroje doma postrádají. Stejně jako v České republice se ale mezi politiky a úředníky EU během posledních týdnů hodně debatovalo nejen o tom, podle jakých pravidel se milion evropských občanů bude dávat dohromady a jak závazná pro EU bude jejich žádost. V Bruselu se také vedla žhavá diskuse o celé řadě zásadních otázek: Co…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.