24A_R50_2010_n.jpg
24A_R50_2010_n.jpg

Nebyla to procházka růžovou zahradou. Z hlediska Geralda Häfnera (54) se však tvrdý boj minulých týdnů opravdu vyplatil. Europoslanec za německé Zelené už 30 let bojuje za posílení „přímé demokracie“, tedy za to, aby politická rozhodnutí nedělali jen profesionální politici, ale také občané. A konečně si může říci, že jeho boj není marný, i když k naplnění jeho snu o celoevropském referendu je ještě hodně daleko.

24A_R50_2010_s.jpg
24A_R50_2010_s.jpg
Do Lisabonské smlouvy se dostal paragraf, podle kterého všichni občané EU – pokud se jich dá dohromady jeden milion – mohou přímo apelovat na Brusel, aby se zabýval jejich požadavky. Tato nová možnost je výsledkem práce Häfnerova spolku s názvem Více demokracie! (Mehr Demokratie!). V Lisabonské smlouvě se píše o takzvané Evropské občanské iniciativě (EOI) – občané EU mohou vyzvat Evropskou komisi, aby se zabývala problémem, který je trápí – od pěstování geneticky modifikovaných rostlin až třeba po bruselskou regulaci sprchovacích hlav. A tak se díky EOI konečně dočkají trochu více přímé demokracie také Češi, kteří její nástroje doma postrádají. Stejně jako v České republice se ale mezi politiky a úředníky EU během posledních týdnů hodně debatovalo nejen o tom, podle jakých pravidel se milion evropských občanů bude dávat dohromady a jak závazná pro EU bude jejich žádost. V Bruselu se také vedla žhavá diskuse o celé řadě zásadních otázek: Co…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte