Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Miliardy pod dohledem

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

J&T Banka se dostala do pozornosti ČNB, britských vyšetřovatelů a zřejmě i amerického Fedu

Na území bývalého Československa vlastní elektrárny, doly, hotely nebo soukromou televizi. Pro jejich tvrdost se jim přezdívá finanční žraloci, oni sami si říkají kapitálová skupina. Divoký kapitalismus devadesátých let po sobě zanechal více takových skupin, ale ne každá si mohla dovolit založit dokonce vlastní banku. Jmenuje se J&T Banka, a byť je se svými 40 miliardami aktiv spíše malá, její klienti malí nejsou. Spravuje peníze státních firem, například Lesů ČR, ale také finance bohatých lidí, mezi nimiž jsou údajně i čeští politici. Banka dělá pro své klienty vše, co jim vidí na očích, a lidé z J&T jsou schopni zařídit třeba i luxusní vily v Toskánsku. Aktivity banky jsou natolik rozsáhlé, že se o ně opakovaně zajímá bankovní dohled České národní banky, vloni se o ně zajímali už i Britové, a podle informací Respektu se její činností začne zabývat dokonce americká centrální banka Fed.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Operace Karibik

Česká národní banka měla J&T Banku v hledáčku už vloni a letos opět, když provádí už podruhé tzv. dohlídku. Vloni šlo o to, že banka půjčila firmám v rámci své vlastní skupiny zhruba o šest miliard korun víc, než povoloval zákon. Dnes ČNB o důvodech opakovaného šetření nechce mluvit a mluvčí skupiny J&T v Česku

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.