Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Eseje

Dvojí svět

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Postkomunistická korupce je novou mutací téhle prastaré nemoci

Moje žena přišla domů a hned u dveří vyhrkla: „Věděl jsi, že řidičák bez zkoušky stojí pět set eur a maturita bez školy tisíc? A moje kamarádka dala včera pětistovku eur doktorovi jen proto, aby se podíval na její maminku!“ Oči měla rozšířené hrůzou, jako kdyby uviděla ďábla. A možná ho opravdu zahlédla.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ještě před deseti lety bych jí odpověděl, že nesmí uvěřit všemu, co jí kdo řekne, a že bez důkazů by neměla vynášet soudy. Jenže dnes jí věřím, neboť věřím i mnohem horším příběhům. Valí se totiž na mne ze všech novin v Česku i na Slovensku každý den: a místo maturit či řidičáku v nich jde o byznys se státem za miliony a miliardy. Vyprávějí mi je také sousedé nebo náhodní lidé, jako nedávno ten pán, který mi přišel ořezat strom na zahradě a říkal, že zakázku na blbé kosení trávy na obecním pozemku nedostane bez dvaceti procent pro úředníka. Ty příběhy se valí jako lavina, která s sebou strhává výhonky víry, že jednou snad budeme žít normálně.

Po vzoru StB
Je pravda, že podobná lavina se na člověka vyvalí, když slovo korupce vyhledá na Googlu. Je o ní řečeno vše na sto způsobů v jakémkoli jazyce. Původ je v latinském corrumpere (ničit) a jeho kořen pochází z indoevropského reup (rupnutí máme i v češtině) – důkaz, že v tom…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.