0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Eseje31. 1. 20106 minut

Dvojí svět

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Postkomunistická korupce je novou mutací téhle prastaré nemoci

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Moje žena přišla domů a hned u dveří vyhrkla: „Věděl jsi, že řidičák bez zkoušky stojí pět set eur a maturita bez školy tisíc? A moje kamarádka dala včera pětistovku eur doktorovi jen proto, aby se podíval na její maminku!“ Oči měla rozšířené hrůzou, jako kdyby uviděla ďábla. A možná ho opravdu zahlédla.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ještě před deseti lety bych jí odpověděl, že nesmí uvěřit všemu, co jí kdo řekne, a že bez důkazů by neměla vynášet soudy. Jenže dnes jí věřím, neboť věřím i mnohem horším příběhům. Valí se totiž na mne ze všech novin v Česku i na Slovensku každý den: a místo maturit či řidičáku v nich jde o byznys se státem za miliony a miliardy. Vyprávějí mi je také sousedé nebo náhodní lidé, jako nedávno ten pán, který mi přišel ořezat strom na zahradě a říkal, že zakázku na blbé kosení trávy na obecním pozemku nedostane bez dvaceti procent pro úředníka. Ty příběhy se valí jako lavina, která s sebou strhává výhonky víry, že jednou snad budeme žít normálně.

Po vzoru StB
Je pravda, že podobná lavina se na člověka vyvalí, když slovo korupce vyhledá na Googlu. Je o ní řečeno vše na sto způsobů v jakémkoli jazyce. Původ je v latinském corrumpere (ničit) a jeho kořen pochází z indoevropského reup (rupnutí máme i v češtině) – důkaz, že v tom…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc