56_R49_2010_n.jpg
56_R49_2010_n.jpg

56_R49_2010_s.jpg
56_R49_2010_s.jpg
Kdybychom neměli Tomáše Halíka, museli bychom si ho vymyslet. Tato uznalá slova napadnou pravidelného čtenáře esejistických knih nejoblíbenějšího českého katolického kněze každý podzim, kdy filozofující kazatel vydává další ze souboru úvah sepsaných během letních pobytů v ústraní německého kláštera. Co do myšlenkové hloubky, schopnosti (sebe)reflexe, chuti poučeně přezkoumávat křesťanské poselství a znovu v něm nacházet a zprostředkovávat to živé nemá Halík jako autor v českém prostředí konkurenci. Snad je to jeho přirozeně nakažlivou zálibou v rozporech, že s každým dalším svazkem ve čtenáři sílí nejen uznání, ale i jistý dílčí nesouhlas. V oblasti potkávání víry s nevírou, tedy v Halíkově srdečním tématu, totiž zjevně žije několik důležitých fenoménů, které kněz záměrně a trochu povýšeně přehlíží. Jeho letošní kniha Divadlo pro anděly si přímo říká o to pozvat je do hry.

 

Jako by Bůh byl

Hra je totiž ústředním principem Halíkových letošních úvah. Ateisté a hlavně lidé, kteří mají k institucionalizovanému náboženství rezervovaný vztah a přitom žijí se subjektivní představou vyššího řádu, se těší jeho zájmu už dlouho. Tomáš Halík si vždy zakládal na sympatiích k nim, vyzdvihoval upřímné a životní praxí ručené hledání nad neochvějně deklarovanou víru bez pochybností, která nikdy nemá daleko k černobílým soudům. Pochybnost, napětí protikladů či &„…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1541

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte