0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura5. 12. 20103 minuty

Makropulos bez aplausu

Jan H. Vitvar • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan H. Vitvar
Jan H. Vitvar • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Potlesk neměl zdaleka takovou intenzitu, jaká se čekala. Vždyť se o tomhle představení mluvilo několik měsíců dopředu, což bylo oprávněné, protože v činohře Národního divadla se už hodně dlouho nic podobného neudálo. Druhá premiéra Věci Makropulos byla u konce a uprostřed Stavovského divadla se ze židlí zvedl jeden pár: zuřivě tleskal, ba i bravo zvolal, a po chvilce si zase sedl, protože zbytek sálu tleskal rozpačitě, tlumeně, k žádné „standing ovation“ se nenechal strhnout. Diváci se pomalu rozcházeli a nezdálo se, že by měli pocit, že se zrovna účastnili historického okamžiku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jisté rozpaky nad inscenováním Čapkovy klasiky Robertem Wilsonem se čekaly. Máme tu přece publikum konzervativní, zvyklé na herecké bardy známé z televizních seriálů, kteří pečlivě odříkají text v pečlivých kulisách, publikum, které je na podobné kočičárny, jimiž se Wilson po světě proslavil, navýsost citlivé. A skutečně: vidět Václava Postráneckého a Miroslava Donutila, jak se celou dobu na jevišti snaží pitvorně vyjít vstříc Wilsonově představě o strojovém pojetí jejich figur, jak se lopotně honí za kužely barevných světel, kterými režisér vytváří dynamiku jinak minimalistického děje, to je podívaná pro nátury řekněme alternativnější, experimentům otevřenější.

Jan H. Vitvar • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan H. Vitvar
Jan H. Vitvar • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Ovšem za rozpaky z premiéry Věci Makropulos se nedá hledat jen nevstřícnost zdejšího publika k novotám. Koneckonců na premiéry přece chodí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc