I když od svého nástupu označoval ministr Radek John protikorupční boj za svoji prioritu, dosud šlo jen o řeči. Představil nezajímavou protikorupční koncepci, do čela policie nepostavil důvěryhodné osobnosti. Aktuální chuť odvolat policejního prezidenta Martinů, kterou John minulý týden veřejně oznámil, však z téhle řady vybočuje.

Pod Oldřichem Martinů se totiž policie chová přesně opačně, než za co si ji veřejnost platí. Rozkrývání korupčních zločinů se nekoná, jejich zametání pod koberec ano. Martinů nejen že chodil ministry vnitra pravidelně informovat o rozdělaných případech včetně těch týkajících se politiků, ale právě za jeho vlády začala platit řada omezujících opatření, která umožňovala „nebezpečná“ vyšetřování zahrát do autu. Odvoláním Martinů proto dává alespoň částečnou šanci, že pod novým policejním prezidentem se policie promění z brzdy tažení proti korupci v jeho motor.

Na první pohled ministrův nynější postup působí zmateně. Konec policejního prezidenta oznámil na tiskové konferenci, aniž by to krátce předtím řekl na schůzce premiéru Nečasovi. A vzhledem k tomu, že Martinů na to zareagoval vzkazem, že neodejde (podle služebního zákona ho sám John nemůže odvolat), dostal se ministr do úzkých a média jeho postup výsměšně karikují jako neumětelství.

Věc je ale složitější. Respekt má informace, že v minulých týdnech se John s premiérem kvůli novému policejnímu šéfovi opakovaně sešel mezi čtyřma očima a nabídl mu i konkrétní…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte