24AAAA_R49_2010_n.jpg
24AAAA_R49_2010_n.jpg

Ze zdi přijímacího salonku slavné rangúnské vily na University Avenue shlíží rozměrný portrét generála Aun Schana. Sytě barevný obraz kontrastuje se stroze zařízenou místností. Z tváře hrdiny boje za barmskou nezávislost čiší mladistvost, ze které nestačil vyrůst – byl zavražděn ve dvaatřiceti. Po chvíli čekání do místnosti vchází jeho dcera Su Ťij v tradičním barmském oděvu a s květy ve vlasech. I ona v dětství toužila po generálské kariéře, protože měla za to, že tak nejlépe poslouží své vlasti. Dnes, po patnácti letech domácího vězení, ve kterém ji od roku 1989 až do poloviny listopadu tohoto roku držela se dvěma přestávkami barmská vojenská junta, by si mohla myslet pravý opak.

Pokud se v těchto dnech objeví na ulici, propuká doslova davové šílenství. Srovnání s hvězdami showbyznysu ale kulhá: celebrity na rozdíl od barmské političky zpravidla nebývají zdrojem naděje na změnu režimu ani předmětem obav jeho představitelů.

Možná i v důsledku pravidelného meditování působí Su Ťij navzdory událostem posledních týdnů vyrovnaným dojmem. Na otázky odpovídá bez emocí a nepotřebuje k tomu téměř žádná gesta.

 

Jste na svobodě ani ne tři týdny. Máte už nějakou jasnější představu, kterým směrem se nyní vydat?

Chtěli bychom do boje za demokracii v Barmě zapojit co nejvíce lidí. Přidává se k nám mnoho mladých lidí, což bude asi tím, že i oni sami cítí potřebu změny. Je jim jasné…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte