Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Udělat náměstí

Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Budova Národní technické knihovny v Dejvicích byla již víckrát chválena jako mimořádně povedená a potřebná stavba. Někteří architekti v soukromí hovoří o tom, že je praktičtější a lépe pojatá než Kaplického „chobotnice“, ale na veřejnosti by to neřekli, aby náhodou nevstoupili do nějakého sporu či politické debaty anebo aby nevychválili kolegy z konkurenčního ateliéru. Myslím, že vcelku nenápadně a bez většího křiku v Dejvicích vyrostla jedna z nejlepších velkých moderních staveb posledních let.

Nejvíc mě na ní překvapuje náměstíčko před knihovnou. Zhruba řečeno sestává z mírně nakloněné betonové plošiny a několika laviček. V podstatě se tady o nějaké architektuře nedá mluvit, podobně jako nehodnotíme architekturu rozjezdové dráhy mezinárodního letiště.

Jenže udělat slušnou budovu je možná snadnější než vytvořit dobré místo. Neznám v Praze podobně příjemný volný prostor. Velkou zásluhu na něm mají studenti volným krokem přecházející z jedné fakulty do druhé. Dalším kladem je klid města i blízkost zeleně. Ale budova knihovny má ještě jednu nečekanou vlastnost – svými oblými tvary nějak zkrásňuje, či alespoň vylepšuje okolní budovy, zejména vysoký hranatý kvádr fakulty architektury. V moderním světě si budovy většinou konkurují a tím, jak na sebe potřebují strhnout pozornost, jdou proti sobě. Ale tady se stalo něco skoro nehmotného – vznikla nejenom budova, ale také prostor, který přátelsky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte