Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Budova Národní technické knihovny v Dejvicích byla již víckrát chválena jako mimořádně povedená a potřebná stavba. Někteří architekti v soukromí hovoří o tom, že je praktičtější a lépe pojatá než Kaplického „chobotnice“, ale na veřejnosti by to neřekli, aby náhodou nevstoupili do nějakého sporu či politické debaty anebo aby nevychválili kolegy z konkurenčního ateliéru. Myslím, že vcelku nenápadně a bez většího křiku v Dejvicích vyrostla jedna z nejlepších velkých moderních staveb posledních let.

Nejvíc mě na ní překvapuje náměstíčko před knihovnou. Zhruba řečeno sestává z mírně nakloněné betonové plošiny a několika laviček. V podstatě se tady o nějaké architektuře nedá mluvit, podobně jako nehodnotíme architekturu rozjezdové dráhy mezinárodního letiště.

Jenže udělat slušnou budovu je možná snadnější než vytvořit dobré místo. Neznám v Praze podobně příjemný volný prostor. Velkou zásluhu na něm mají studenti volným krokem přecházející z jedné fakulty do druhé. Dalším kladem je klid města i blízkost zeleně. Ale budova knihovny má ještě jednu nečekanou vlastnost – svými oblými tvary nějak zkrásňuje, či alespoň vylepšuje okolní budovy, zejména vysoký hranatý kvádr fakulty architektury. V moderním světě si budovy většinou konkurují a tím, jak na sebe potřebují strhnout pozornost, jdou proti sobě. Ale tady se stalo něco skoro nehmotného – vznikla nejenom budova, ale také prostor, který přátelsky…

2010_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte