Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Světla ve tmě předměstí

57_karlik_R43_2010_n.jpg
57_karlik_R43_2010_n.jpg

57_karlik_R43_2010_s.jpg
57_karlik_R43_2010_s.jpg
Každá z obrazových publikací, které až dosud vydal výtvarník Viktor Karlík (48), má promyšlenou koncepci a pevný, v sobě dovršený tvar. Rozhodně nejde o nějaká „nahlédnutí do dílny“, kde se kupí pestrá směs upomínek na všemožné umělecké výboje. Snad jen kniha Katalog, kterou Karlíkovi vydala Galerie Klatovy/Klenová v roce 2001, může navenek připomínat tradiční monografický přehled vývoje umělecké osobnosti. I zde však cítíme, že se umělec zavedené formě prezentace nepodřídil, ale spíš se jí zmocnil, aby ji s jemnou ironií transmutoval v osobitou knižní kreaci. Svébytnými uměleckými díly v knižní podobě jsou i další Karlíkovy publikace, alba Památník (1994) a Linolea (2000) či svazky Černé práce (2004), Ruce básníků (2005) a nejnovější Světla města (2010). Jejich záběr se ovšem zužuje jen na výseč tvorby, na průzkum přesně vymezeného terénu.

Ústředním motivem Světel měst se celkem logicky stává běžná pouliční lampa, jejíž ryze funkční tvar umělec dále oprostil až do podoby znaku, který zasazuje do různých souvislostí, popřípadě variuje do spřízněných podob semaforu, dopravní značky apod. Komplementárním motivem je komín: zatímco lampa vrhá sloup světla, komín obezdívá sloup tmy. Několik prací zapojuje do hry i přírodní fenomén blesku. Jejich protipólem je chodník s nedopalky cigaret a zpřelámanými zápalkami, efemérními zdroji dalších městských světélek a také s litinovými kryty…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte