Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Místní fotograf pan Čížek mi přinesl ukázat fotografie, na kterých zaznamenával nástup srpnové povodně ve Frýdlantu a jeho okolí, kulminaci vod a jejich postupné opadávání. Tyhle fotky by stály jednou za vydání jako kniha pro poučení dalším generacím i pro nás samotné, protože povodeň je pachatel, který se vrací na místo činu.

Nejvíc překvapující bylo, že tato povodeň nepřišla od řeky! Zkušenost z velkých řek, jako je Morava, Vltava či Berounka, je vždy podobná. Na rozsáhlé ploše povodí spadnou velké srážky, z potůčků se stanou říčky a z říček divoké toky. Pak se všechny vlijí do hlavní řeky, ta začne stoupat a zaplavovat okolí. Nejenom ve Frýdlantu, ale i na mnoha místech na Valašsku a obecně v podhorských krajinách tomu tentokrát bylo trochu jinak.

Na fotografiích vidíme, že nejvíc vody teče z polí, přetéká přes silnice anebo proudí dolů ulicemi města, které se podobá Benátkám. Teprve v údolí se vlévá do řeky, jejíž hladina stoupá. Voda bere stromy, vyplavuje plata s jogurty z místního nedávno – a jak se ukázalo, nevhodně – postaveného obchodního domu. Prodavačky zasažené nenadálou vlnou lezou na regály, volají o pomoc. Velká voda pak vyčistí dvůr místních stavebnin a balíky izolačních hmot ucpe most. Nad ním se voda ještě víc vzduje, hýbe mostem, vylévá se z břehů, a teprve tehdy nastává ta správná velká, ničivá voda, co přichází zdola.

Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
O srpnových povodních na…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte