Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Anketa

Anketa: Měla by TOP 09 na pražském magistrátu jít do koalice s ODS, nebo raději s ČSSD?

EVŽEN KOČENDA

profesor ekonomie na Univerzitě Karlově

Koalice TOP 09 s ODS na pražském magistrátu je přirozenější než s ČSSD. Důvodů je mnoho, mezi ty pádné patří například účast obou stran ve vládní koalici, a to na základě řady společných politických a hospodářských postojů.

MARTIN SKALSKÝ

pracovník nevládních organizací Arnika a Auto*Mat

Praha potřebuje změnu a čím větší změna to bude, tím lépe. TOP 09 představuje „stranu bez minulosti“, a proto její přínos pro zlepšení politiky města může být největší. Koalice s ČSSD dává z hlediska možnosti změny větší šanci než prodlužování vládnutí ODS. Ta si stále zachovává ve svých řadách lidi spojené s vážnými podezřeními a problematickými rozhodnutími. Pokud jde o územní rozvoj Prahy, ČSSD razí heslo „více zeleně – méně betonu“, otevřeně vystupuje proti spekulativním změnám územního plánu a nebrání se dialogu s občanskou veřejností. ODS naproti tomu v oblastech, které jsou klíčové z hlediska kvality života ve městě, setrvává na svém původním programu a zlepšení nelze příliš očekávat.

ADAM GEBRIAN

architekt

TOP 09 by měla vstoupit do koalice s ODS a využít svého volebního vítězství k výrazné personální proměně pražské ODS, na kterou ona sama zevnitř nemá sílu (viz jihočeské krédo: „kapři si rybník sami nevypustí“). Má na to veškeré dispozice a fakticky by tím překonala naděje, které do ní voliči vložili. Neměla by tuto šanci promarnit. Její pozici zdánlivě komplikuje hrozba koalice ODS a ČSSD, ale jsem přesvědčen, že je to pouze hrozba planá, již ani matadoři těchto dvou stran nemohou myslet vážně. Těším se, že ČSSD bude plnit roli silné opozice, lépe než v minulém období.

DAVID ČERNÝ

výtvarník

Otočím pořadí, apokalyptická je varianta, kdy se na magistrátní úrovni dohodne stávající bandička openkradů se stávajícíma socanama ze zastupitelstva. Na Praze 5 to fungovalo osm let, s překrásným produktem jménem Jančík. Ten je teď volnej, takže by mohl vzít primátora. No, snad si Nečas uvědomí, že dá-li něčemu takovému zelenou, pro velkou část voličů bude za úplného idiota a losera. Tůma–Dienstbier je přijatelná varianta, ale nejsou to jen oni, a muset se bavit s Paroubkem a bratrstvem kočičích pracek – taky nic moc. Asi nejlepší by byla varianta Tůma s úplně jinou zázračně vydenzinfikovanou ODS. Ale mám dost pochybností, kdo takovou sebederatizaci provede. Přece jen, Praha je penězovod, a ještě se z ní dá dost vyždímat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 43/2010 pod titulkem Anketa: Měla by TOP 09 na pražském magistrátu jít do koalice s ODS, nebo raději s ČSSD?