2010_obalka_R43

Očista radnic se zadrhla

Klientelistické vazby jsou mnohde silnější než vůle voličů
Koupit vydání
2010_obalka_R42 Vydání 17.–24. 10. 2010 I_obalka.indd Vydání 31. 10. – 7. 11. 2010
2010-42-1
Editorial
Editorial: Za republiku Erik Tabery
Anketa
Anketa: Měla by TOP 09 na pražském magistrátu jít do koalice s ODS, nebo raději s ČSSD? Respekt
K věci
Ne zrovna košer, ale podle zákona Silvie Lauder Pražská ODS před komunálními volbami prosadila rozdělení metropole do sedmi volebních obvodů a kvůli této změně zůstali po volbách před branami zastupitelstva kandidáti zelených se SNK ED a Věcí veřejných, ačkoli před čtyřmi lety by se stejným výsledkem zastupitele měli. Zelení se chystají obrátit na soud – jaké mají šance na úspěch?
Deset českých zpráv
Deset českých zpráv, které by vás neměly minout Respekt
Deset světových zpráv
Deset světových zpráv, které by vás neměly minout Respekt
Dopisy
Dopisy Respekt
Komentáře
V pasti Erik Tabery Politici si zadělávají na razantnější defenestraci Francouzský náraz Jaroslav Formánek Senát schválil důchodovou reformu, odbory se nevzdávají Velké ztroskotání Anneke Hudalla Nesmyslnou tezí o konci multi-kulti chce Merkelová především předejít konci vlastnímu Balíček proti slunci Luděk Niedermayer Vítkov, 86 let Marek Švehla
Diagnóza
Život a doba soudce Z. T. Jindřich Šídlo
Úspěch
První mezi modeláři Jan Brabec Chemik z Obrnic ohromuje svět umělohmotnými bitevníky
Ekonomika
Soumrak šampiona Jaroslav Spurný, Tomáš Sacher Manažeři ČEZ brali miliony za úspěch své firmy. Co jim vynese její současný propad? Lesy patří podnikatelům Tomáš Sacher Česko, jako už několikrát v posledních dvaceti letech, vede zásadní diskusi o podobě svých lesů. Nový ministr zemědělství Ivan Fuksa posvětil před volbami zavrhovaný plán, v němž se zásadně omezuje možnost malých firem těžit ve státních lesích. Současně s tím ministerstvo opět navrhuje velmi sporný prodej státního dřeva. Jde o zdánlivě odborný spor, zda stromy prodávat hned po pokácení („na pařezu“), kde – zjednodušeně řečeno – rozhoduje o kvalitě a ceně kupovaného dřeva těžař a zákazník, nebo tzv. na odvozním místě, při čemž si kontrolu nad kvalitou a cenou nechávají až do prodeje samotné Lesy ČR. Už roky se hovoří o tom, že právě prosazování „pařezu“ spojené s nedokonalou kontrolou tohoto prodeje stojí státní podnik miliardy na úkor několika neprůhledných soukromníků, kteří je mohou následně používat ke korumpování tuzemských politiků. Minulý týden proto vzbudil rozruch článek respektovaného zemědělského analytika PETRA HAVLA, který se právě neprůhledného „pařezu“ zastává.
Audit Jana Macháčka
Zpět v bodě nula Jan Macháček
Rozhovory
Občas se zeptám dcery Silvie Lauder S matkou bojovnicí za práva žen a otcem pronásledovaným žurnalistou se snad ani nemohl vydat jinou cestou, ale přesto Salil Shetty (49) nejprve studoval účetnictví a marketing. Nakonec se nicméně vydal v rodinných stopách a po letech u OSN vede od letošního léta Amnesty International (AI), největší světovou organizaci zabývající se problematikou lidských práv. S hostem letošního Fora 2000 jsme mluvili o tom, co dělají téměř tři miliony příznivců AI, proč zahraniční pomoc nemůže vyřešit chudobu, či o tom, v čem se neshodl s premiérovým poradcem Romanem Jochem.
Téma
Lekce Vítkov Kateřina Čopjaková Případ žhářů z Vítkova rozhodně nekončí rozsudkem z minulého týdne. Po jejich útoku zůstalo dvouleté dítě na hranici smrti a sedm dalších lidí zasažených jen těžko představitelným šokem. Přelíčení v přímém přenosu, zakončené verdiktem „třikrát dvacet dva a jednou dvacet let“, zpochybnil prezident, který má (stejně jako tisíce účastníků nejrůznějších anket) dojem, že trest pro čtveřici severomoravských neonacistů je příliš tvrdý. Tady je příběh, který navzdory pochybám naznačuje, že bagatelizování rasových vražd se v této zemi pomalu stává minulostí.
Kultura
Konec pádu Renate Zoeller Estonsko se po dvou letech od krize znovu probouzí a se chystá se přijmout euro Dudlík a e-mail Bára Procházková Jak se stát nepostradatelným zaměstnancem a žít život podle svého Konec jedné epopeje Jan H. Vitvar Tento týden má padnout rozhodnutí ve sporu o Muchovy monumentální obrazy Jaký by měl být dobrý lídr na radnici? Odpověď se možná rýsuje v Liberci Hana Čápová Do křesla primátora jednoho z nejzkorumpovanějších měst míří solitér Jan Korytář Hubená léta Jiří Sobota Zadlužená Velká Británie dramaticky škrtá a ztrácí na váze RESPEKT - DESPEKT
Tvář
Dům pro kůži Karolína Vránková Finský architekt Pallasmaa navrhuje, abychom se inspirovali u zvířat
Kulturní servis
Kulturní servis 25. – 31. říjen Jaroslav Formánek, Jan Gregor, Jan H. Vitvar, Pavel Turek
Civilizace
Dobrovolníci vědy Martin Uhlíř, Petr Zasche Pracují ve volném čase a zadarmo, jejich koníček je často stojí spoustu peněz. V dnešní době by snad ani neměli existovat, přesto jich jsou tisíce. Mají amatérští vědci svým profesionálním kolegům ještě co nabídnout? Do práce jen virtuálně Michal Černý Firemní porady se můžete zúčastnit, i když jste v jiném městě
Agenda
Povodeň na kopci Václav Cílek
Technologie
Do práce jen virtuálně Michal Černý Firemní porady se můžete zúčastnit, i když jste v jiném městě
Trendy
Řehtáč, hranáč, reneta Karolína Vránková V obchodech najdete hlavně jablka dvou odrůd: Golden delicious a Idared. Přitom jich existují stovky. Spotřebitelé objevují nové chutě, vůně a tvary starých odrůd.
Eseje
Vymítání ďábla Lucie Jarkovská Liberální společnost v Česku se ještě nenaučila dekódovat jazyk těch, kteří se ohánějí tradicí
Od věci
Zmrzlí ptáci padat nebudou Jan Brabec Předpověď polských klimatologů, že Evropu čeká tisíciletá zima, většina kolegů odmítla jako přehnanou a totéž si myslí ZDENĚK VAŠKŮ. Kromě exaktních vědeckých předpovědí počasí má tento klimatolog slabost i pro jejich dávné předchůdce. Moudrosti lidových pranostik si považuje a zná jich tisíce.
Jeden den v životě
Jeden den v životě člověka Lukáš Čermák
Komiks
Zen žen Lela Geislerová
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Připravujeme Respekt

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte