Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Trendy

Oxford v obýváku

Učitel je od svého žáka vzdálený třeba pět tisíc kilometrů. Student sleduje přednášky jindy a jinde, než je učitel přednáší. Nikdy se nesetkají. Jejich společná univerzita třeba ani neexistuje. To je e-learning 2.0.

78A_varianta_R42_2010_n.jpg
78A_varianta_R42_2010_n.jpg
78A_varianta_R42_2010.jpg
78A_varianta_R42_2010.jpg

Když jde člověk první den na vysokou školu, má trochu trému. Je zvědavý, čeká, co učitelé a co spolužáci. Takové to bylo i pro Daniela Řeháka, když poprvé vstoupil do auly své nové školy ve městě Emeryville v Kalifornii. Měl ovšem jednu výhodu – seděl při tom doma na pražském Smíchově, jen za sebou zavřel dveře do pokoje. Škola byla u něj v počítači a trochu připomínala Facebook: mohl si otevírat profily spolužáků, videa, dívat se do virtuální knihovny, sledovat přednášky. Zatímco jeho škola sídlí u Sanfranciského zálivu, jeho učitel byl právě na Novém Zélandu, kde pracoval na animacích filmu Avatar a přes internet konzultoval s adepty animace jejich první pokusy.

Daniel Řehák je jeden ze zhruba 100 milionů studentů na světě, kteří se vzdělávají na dálku. V USA dvě třetiny vyšších odborných a vysokých škol nabízejí nějaký distanční program, v Německu se na dálku vzdělává asi 400 tisíc lidí a neznámý počet také u nás. Dnešní pojem „distanční studium“ přitom znamená něco jiného, než bývalo studium dálkové, při němž se studenti sjeli jednou za měsíc na univerzitu, aby nasáli stejný objem znalostí a alkoholu jako jejich kolegové za semestr. Dnes existují kurzy, kam studenti nikdy nejdou, i vzdělávací ústav může být čistě virtuální. Učební materiály jsou upravené pro takzvaný e-learning, tedy samostudium za pomoci elektronické komunikace s učitelem a spolužáky.

Hlavní nevýhodou…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1220
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte