56_orbanova_R41_2010_n.jpg
56_orbanova_R41_2010_n.jpg

56_orbanova_R41_2010.jpg
56_orbanova_R41_2010.jpg
Už je to pár let, co se v povědomí české společnosti usadil bonmot o tom, že Moskva dnes nepoužívá ke své expanzi tanky a hordy vojáků, ale ekonomické a především energetické nástroje. Kniha maďarské politoložky Anity Orbánové Moc, energie a nový ruský imperialismus je proto prvním pokusem kompletně zmapovat, jak se Rusko posledních dvacet letech snaží ovládnout energetiku zemí Visegrádské čtyřky a zároveň rozložit společnou energetickou koncepci Evropské unie. Informace, které Orbánová dala do souvislostí, naznačují, že se to Moskvě spíše daří, a proto je o čem přemýšlet.

 

Jako detektivka

Maďarská politoložka Anita Orbánová není žádnou začátečnicí. Studovala v USA, pravidelně publikuje v maďarském tisku, západní Evropě i USA. Při zpracování knihy jí pomáhali experti z celého světa a výsledkem je pečlivé shrnutí ruské energetické expanze ve východní a střední Evropě v posledních dvaceti letech. Kniha nepřináší žádné zásadní investigativní objevy, to jí ale na přesvědčivosti neubírá. Shrnutí faktů – rozdělené do tří časových období (jelcinovské a dvě putinovská) – dává dohromady výtečnou mozaiku o snahách Ruska využít energetiku jako zahraniční mocenský nástroj. Nedočteme se sice o tajných jednáních moskevského kabinetu nebo konspiračních tazích vládců Kremlu, ale analýza smluv i obchodních jednání okolo dodávek a tranzitu plynu i ropy k…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte