Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Svatopluk, král starých Slováků

Svatopluk přes 1100 let ležel v poklidu v hrobě, o němž nikdo neví, kde je, a ještě donedávna se těšil obecné úctě jako významná historická postava. Jakmile se však bývalá vláda Roberta Fica rozhodla, že z něj udělá „symbol národní jednoty“, propukly velké vášně a spor o výklad národních dějin, s nimiž má samotný Svatopluk jen málo společného. Jde totiž především o přítomnost a minulost vlastně spíše nedávnou.

Těsně před volbami letos v červnu zorganizovala vládní strana Smer (s vyloučením opozice) v přímém televizním přenosu kýčovitou slavnost na nádvoří Bratislavského hradu, při níž byla odhalena socha Svatopluka na koni. Jejím autorem je jeden z nejtvrdších normalizačních sochařů Ján Kulich.

Když opozice vyhrála volby, okamžitě se začalo mluvit o tom, že Svatopluk má být odstraněn. Nový předseda parlamentu Richard Sulík, který se však vyzná možná v daňových systémech, ale o dějinách či umění nemá ani ponětí, ustanovil komisi historiků, aby rozhodli, co se sochou. Komise doporučila sochu přemístit jinam a změnit některé její detaily, nicméně Sulík se rozhodl, že sochu ponechá tam, kde je.

V čem je problém? Kromě špatné umělecké kvality (podle názoru většiny kunsthistoriků) jde především o to, že socha je nerealistická, byť se o takový realismus snaží. V některých případech jde spíše o komické nedostatky: kůň má například podkovy, které se v 9. století ještě nepoužívaly, jeho plášť není pláštěm panovníka (je příliš krátký) atd. V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].