56_R04_The-Menaced-Assassin_n.jpg
56_R04_The-Menaced-Assassin_n.jpg • Autor: Respekt

Pocházel z Frenštátu pod Radhoštěm, jeho otec platil na Valašsku za význačného člena realistické strany, přátelil se a spolupracoval s Macharem i Masarykem. Jeho syn po něm zdědil třeskutou kombinaci duševního nepokoje a pronikavého analyticko-kritického myšlení: zvykl si klást otázky a lámat si hlavu s odpověďmi na ně ještě dávno poté, co většina vrstevníků odpadla. Snad i to jej od začátku táhlo mezi radikály. Do komunistické strany vstoupil v jedenadvaceti letech brzy poté, co na pražské univerzitě začal studovat klasickou filologii a filozofii. A zatímco ostatní z jeho generace odkráčeli za absintem, verši a manifesty směr Devětsil, Kalandra se stal komunistickým novinářem.

56_R04_The-Menaced-Assassin_s.jpg
56_R04_The-Menaced-Assassin_s.jpg • Autor: Respekt
Neuznával žádná myšlenková tabu a zároveň vstoupil do strany, kde zákazů a trestů bylo více než jinde. V této své rozporuplné poloze pak dokázal vydržet deset let, byť i v té době sbíral vroubky. Především však zaujímal vlivné pozice v komunistických novinách, šéfoval Rudému právu a redigoval Tvorbu, Haló noviny a Rudý večerník. Mezi tehdejší novinářskou elitou strany, lidmi, jako byli Josef Guttmann, Stanislav Budín a Kurt Konrad, platil za ducha nejspekulativnějšího. Nevyžíval se ve schůzích a nebyl typem táborového řečníka, ale spíše později tak hojně podezřívaného „inteligenta“. Člověka, který znejišťuje tím, že samostatně myslí, je tedy potenciálně neposlušný a zároveň preventivně podezřelý. Člověk…

2010_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte