Může být něco pěknějšího než mýt nádobí? Na těch dvou je vidět, že stěží. Omývají ten neokázalý, leč vytříbený design, otírají jej režnou utěrkou v barvě zdravé stravy na talířích, která je dále sladěna s podlahovou krytinou a vodovodní baterií. Ať žije všední den, píše se na obalu nového katalogu Ikey, co nám všem v minulých dnech došel do schránky, a chce se zvolat ano, protože nikde na světě není všední štěstí tak dokonalé jako v reklamních materiálech téhle firmy. Je tam všude. V pablesku slunce na jablku, v květovaném polštářku i v rozložených švédských novinách, které někdo dočetl až do posledního písmena, protože tihle šťastní lidé si na kvalitní tisk prostě potrpí. Nebo na dalším obrázku, kde dva postarší manželé (je to reklama na manželské postele) se před usnutím nasmáli, když si zas jednou vyprávěli fóry o sledích. Mamince na dalším obrázku stačí k úsměvu, když její holčička rozpatlává po pohovce brusinkový koláček. A tak dál. Chtěla bych tam žít s nimi.

Co děláš? Z těch úvah mě vytrhne okřiknutí. Patří jiné holčičce s ručkama zabořenýma do brusinkového koláčku. Je to sice v bufetu Ikey, ale není to ani Ikea holčička, ani Ikea maminka. A tak ta jedna teď bulí, popatlána marmeládou, a ta druhá se vůbec nesměje, protože tohle už je realita. Nikdo se nedívá na Bergmana ani nečte Ibsena, dokonce ani nenamítá, že to byl přece Nor. Tatínkové se nechechtají nad dřezem plným nádobí, ale vypadají letargicky a opakují „tak už pojď“.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1266

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte