Klíčem k vizuálnímu pojetí snímku Bibliotheque Pascal byly maďarskému režisérovi Szabolcsu Hajduovi vzpomínky na vlastní dětství. Vyrůstal na sídlišti v Debrecínu a šeď a deprese panelákového království ho nasměrovaly k tomu, aby si v rámci přebujelé fantazie začal realitu zkrášlovat. A příběh filmu mu osud přihrál během jeho dlouhodobého pobytu v Rumunsku: seznámil se tu s prodavačkou v divadelním bufetu a ta mu dopodrobna vyprávěla svou anabázi sexuální otrokyně v Anglii.

Výsledkem je surrealistická podívaná, se kterou se zástupce nesmírně silné generace mladých maďarských filmařů (kromě něj do ní patří ještě György Pálfi nebo Kornél Mundruczó) může směle měřit s takovými mistry, jako je Terry Gilliam nebo Tim Burton. Tedy s autory, kteří ve filmech celou kariéru obhajují teze, že hybnou silou našich životů je imaginace a že dobře podaná báchorka má větší právo na existenci než fádní pravda.

 

V zářivých barvách

Dost dobře si to uvědomuje i hrdinka filmu Mona (Orsolya Török-Illyésová). Unavená bruneta nervózně skenuje očima sociálního pracovníka na druhé straně stolu, který jí strohou řečí paragrafů naznačuje slabé vyhlídky na úspěch v její kauze. Mona chce vrátit do své péče čtyřletou dceru, kterou na Východě před odjezdem do Británie zanechala nezodpovědné tetě. Jde o všechno a zoufalá mladá matka vypráví kurátorovi příběh svého života. A nejen svědomitý úředník, ale ani diváci se nestačí divit. Mona…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte