Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Jak na tu nemoc

Přihlášku do ODS si podal teprve minulý týden, přesto má být tím, kdo stranu v blížících se komunálních volbách zachrání před hrozícím krachem. Jak vidí pražský lékař a vysokoškolský pedagog Bohuslav Svoboda své šance na proměnu ODS i české metropole.

07A_stransky_R38_2010_n.jpg
07A_stransky_R38_2010_n.jpg

Pane doktore, proč jste tu nabídku vlastně vzal? Vstupujete do strany ve chvíli, kdy nezažívá zrovna nejlehčí období.

To je obecná filozofie lékaře. Já začínám pomáhat v okamžiku, kdy je někdo nemocný. Když je strana úspěšná a nemá žádné problémy, není podle mě nejmenší důvod pro to se k ní připojovat, tedy kromě kariérismu. Ale tady jsem si říkal, ano, je tu strana, která má za sebou nějakou historii, volil jsem ji a něco mi říkala, a teď je v problému.

07A_stransky_R38_2010_s.jpg
07A_stransky_R38_2010_s.jpg

Ta nemoc, o které mluvíte, se při pohledu zvenčí dá charakterizovat jako provázanost s lobbistickými skupinami. Jako podezření, že partaj uvnitř ovládají lidé, kteří myslí víc na své podnikatelské zájmy než na zájem veřejný. V Praze je to podezření obzvlášť silné. Proč jste ten správný člověk, který by tu nemoc uměl léčit?

Zaprvé je potřeba říct, že ODS na celorepublikové úrovni určitou sebereflexi prodělala. Je vyměněné celé vedení, vyměněná celá koncepce a filozofie – a ke stejné věci chtěla sáhnout i pražská ODS. A v tom okamžiku jsem o tom začal uvažovat. Protože v okamžiku, kdy si někdo uvědomí své chyby a chce je napravovat, je to pro mě nově důvěryhodný partner.

Co vás přesvědčilo, že se chce pražská ODS napravit?

Měl jsem možnost dva měsíce s nimi komunikovat, dostal jsem prostor pro to, abych řekl, jakou mám představu o dalším směřování Prahy, a věci, které…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte