Je v Česku povoleno sedět na lavičce v parku? Hloupá otázka, zdálo by se, lavičky jsou přece od toho. Praxe ovšem takhle jednoduchá není. Záleží totiž na tom, kdo na takové lavičce sedí, jak vypadá, jak voní a jak se komu líbí. Takhle bychom mohli stručně shrnout aktuální zkušenosti z české metropole, v níž se politici začali v rámci předvolebního boje předhánět ve vyhánění bezdomovců z veřejných prostranství – ať už v praxi nebo alespoň na papíře. Že jde o spornou sociální politiku, je vcelku jasné, komunální předvádění svalů ale v druhém plánu odhaluje také to, jak si v Česku zatím ceníme osobní svobody.

Nevyhnutelný důsledek

Američan Edward Jones se staral o svou postiženou ženu a nestíhal práci na plný úvazek. Rodina bydlela v levných hotelích, a když peníze ze sociálních dávek došly, také na ulici. Právě tady manžele v listopadu roku 2002 zatkla policie a dostali pokutu za porušování městské vyhlášky. Jonesovi nesouhlasili, spojili se s právníky z nevládních organizací, zažalovali své město a o čtyři roky později neznámý kalifornský bezdomovec zajistil své zemi rozsudek Nejvyššího soudu, který celostátní deníky nazvaly historickým vítězstvím. „Osmý dodatek americké ústavy zakazuje městu trestat sezení, ležení nebo spaní na veřejných prostranstvích, jež je nevyhnutelným důsledkem existence člověka bez přístřeší ve městě Los Angeles,“ píše se v něm.

Dodejme, že právní bitva pana Jonese rozhodně…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte