70_briese_R37_2010_n.jpg
70_briese_R37_2010_n.jpg

Jednou to bude možná normální. Braniborsko rok od roku mizí, spáleno lesními požáry. Řeky se vylévají z břehů, anebo nás nechávají sípat na vysušeném dně. Tornáda otřásají trupy těch několika výškových budov, které nám ještě zbyly. Časem si zvykneme na nevyhnutelné a naučíme se trikům potřebným pro přežití.

Ale teď? Jsme ještě bezradní, anebo už jsme vyrovnaní? Přinejmenším jsme zmatení. Mechanismy zapomínání sice ještě stále fungují, ale pomalu už nestíháme sledovat všechny ty nové Jóbovy zvěsti, které se na nás valí. Obavy vyvolávané zprávami ze vzdálených zemí, jež se nám zdají stále méně vzdálené, zatím ještě vnímáme tlumeně. Ještě jsme nestačili zapomenout na Lothara, Katrinu a Kyrilla, na tsunami v Thajsku, na lesní požáry v Řecku, na zemětřesení v Číně a na Haiti, jen co jsme zaregistrovali a oficiálně označili za ukončenou nemoc šílených krav, prasečí a ptačí chřipku, už se za nejnovější katastrofou valí další.

Sopečný mrak z Islandu, ropná skvrna v Mexickém zálivu, povodně v Pákistánu, lesní požáry v Rusku a stále větší záplavy v Evropě. Noviny už sotva stačí dobíhat katastrofy jako zajíc ježka z pohádky bratří Grimmů.

Citové rozpočty

Existuje barometr stavu katastrof? Zhoršuje se situace opravdu, nebo jde jen o subjektivní pocit, že počet katastrof stoupá? Pokud máme věřit statistikám, křivka jde nezadržitelně nahoru. Počet smrtelných obětí obrovských katastrof dramaticky…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte