Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura, Tvář

Přízrak jménem Blu

Italský výtvarník vytváří animované filmy přímo na fasádách domů

Říká si prostě Blu. Jeho pravou identitu nikdo nezná. Nikdo neví, jestli studoval nějakou výtvarnou školu nebo kdy se narodil. Nejspíš vyrostl v ulicích italské Boloně, kde se začala objevovat jeho první graffiti. Za posledních deset let ale jeho obrovskými nástěnnými malbami ožily ulice měst po celé Jižní Americe a Evropě a jeho úspěch došel i oficiálního uznání, když fotografie a videozáznamy jeho prací vystavila galerie Tate Modern v Londýně. V rámci přehlídky street-artu v roce 2008 dokonce tehdy na její zeď obrácenou k Temži namaloval obraz, který na přehlídku lákal.

Cupitající zubní stoličky 

V Barceloně vyjádřil svůj postoj k ekonomické krizi obrazem obrovského žraloka, který má místo šupin eurobankovky. V Rio de Janeiru zase namaloval slavnou sochu Ježíše na vrchu Corcovado – v jeho podání se ale před rozpaženýma rukama mesiáše kupí hora pušek a samopalů v narážce na historii země, která zažila dvě vojenské diktatury. A v rámci graffiti a streetartového festivalu NAMES pořádaného galerií Trafačka před dvěma lety namaloval obraz i na jeden z domů na pražské Národní třídě: na silnici smotané do Möbiovy pásky – má v podstatě jen jednu stranu, jednu hranu a svým tvarem připomíná ležatou osmičku – se střídají těsně za sebou jedoucí tanky a bagry.

Výjimečným se Blu stal ve svém žánru hlavně poté, co objevil zvláštní techniku, která…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.