71_ayaan01_R37_2010_n.jpg
71_ayaan01_R37_2010_n.jpg

Co mají společného vášnivá debata o plánované mešitě nedaleko Ground Zero, vyhoštění amerických milionářů z Maroka, loňský zákaz stavby minaretů ve Švýcarsku a nedávný zákaz nošení burky ve Francii? O všech čtyřech událostech se v západních médiích píše jako o problémech náboženské snášenlivosti. V tom však není podstata věci. Jsou to totiž všechno symptomy toho, co slavný Samuel Huntington nazval „střetem civilizací“, konkrétně jsou to symptomy střetu islámu a Západu.

Rozložení sil

I pro ty, kdo si pamatují ten pozoruhodný titul Huntingtonovy knihy, stojí za to ve zkratce shrnout její hlavní tezi. Autor napsal, že svět se po studené válce skládá ze sedmi nebo osmi historických civilizací, z nichž nejdůležitější jsou západní, muslimská a konfuciánská.

Rozložení sil mezi těmito civilizacemi se podle něj mění. Relativní síla Západu upadá, islám prožívá prudkou demografickou expanzi a asijské civilizace – především Čína – jsou ekonomicky na vzestupu. Huntington dále tvrdil, že se rodí nové civilizační uspořádání světa, v němž kulturně spřízněné státy budou vzájemně spolupracovat a seskupovat se kolem vedoucích států v rámci své civilizace.

Západ se pro své univerzalistické ambice dostává do stále větších konfliktů s ostatními civilizacemi, nejvážnější je to v případě islámu a Číny. A přežije jen tehdy, pokud Američané, Evropané a další představitelé Západu dokážou…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte