Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Konejšení agresivitou

Britští Klaxons vydali desku, která vychází z jejich uhranutí myšlenkami new age

Není nadsázkou tvrdit, že rok 2007 patřil v hudbě kapele Klaxons. Britskému triu se tenkrát na debutu Myths of the Near Future podařilo završit zásnuby mezi taneční scénou a kytarovým indie rockem. Vyvolali tak komplexní módní vlnu nu-rave, která kromě hudby změnila i pohled na design, vizualitu a oblékání.

Chytlavé melodické nápady, které jako kdyby muzikanti nastudovali v populární knize elektronického dua KLF Manuál (jak se dostat na vrchol hitparády), propojili s nejednoznačnými texty, jež inspirovaly knihy temných vizionářů civilizační apokalypsy typu Thomase Pynchona, J. G. Ballarda nebo W. S. Burrough-se. Shodou okolností to jsou ti samí autoři, kteří měli vliv na klaustrofobicky děsivý zvuk postpunkových kapel přelomu sedmdesátých a osmdesátých let (Joy Division, Pere Ubu), nicméně v provedení Klaxons se z jejich představ zkázy staly refrény tanečních singlů. Úzkosti z tušeného konce vystřídalo smíření a chuť bavit se, dokud to jde.

Deska Myths of the Near Future rezonovala napříč hudební scénou a zcela zaslouženě vyhrála ostře sledovanou britskou Mercury Prize za nejlepší album roku. Nicméně tehdejší turné odhalilo slabinu Klaxons: kapela si sice všechny svoje skladby napsala, ale dotkla se limitů svých možností. Zvukový zázrak, který producent James Ford na debutu vytvořil, nebyli schopni napodobit naživo. Stali se obětí boomu, který se kolem nich rozpoutal. Kdo viděl koncert Klaxons v úsvitu kariéry, setkal se s kapelou podprůměrných…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1330
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte