Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Pákistán po povodni

Pohromu takového rozsahu by těžko zvládala i bohatá, dobře organizovaná země. A tou Pákistán zdaleka není. Zemi ležící z velké většiny podél řeky Indu, postihla stoletá voda a výsledkem je dvacet milionů lidí bez domova. To je zhruba každý osmý rezident. Některé horské oblasti jsou stále těžko přístupné. V centrální části země se vytvořilo obrovské jezero, které ohromilo i generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna při jeho inspekční cestě do zasažených oblastí. Lidem v zaplavené nížině chybí voda, jídlo a další základní potřeby. Objevily se nemoci včetně cholery.

Agentury přitom hlásí, že pomoc přichází do Pákistánu jen pomalu, v sobotu ale přece jen přísun peněz překonal odhadnuté minimum ve výši zhruba půl miliardy dolarů. Koncem týdne přijal Pákistán pětimilionovou pomoc i od svého hlavního rivala – Indie.

Důvodů, proč svět váhá s pomocí Pákistánu, je několik. Povodeň má obrovskou sílu, nechala ale za sebou – cynicky řečeno – podstatně méně mrtvých (asi 1600) než třeba tsunami před šesti lety. Pákistán také nemá zrovna dobrou pověst v nakládání s pomocí. Například z peněz, které do země šly v roce 2001 na zvládnutí obrovské vlny uprchlíků z Afghánistánu, končilo podle hrubých odhadů v kapsách byrokratů a různých mezičlánků až 80 až 90 procent. Hlavním problémem je teď navíc Tálibán, který tehdy prakticky neexistoval. Pro radikály je pohroma možná okamžikem, na který čekali. Využívají obrovských rozměrů záplav a neschopnosti úřadů…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2144
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte