73A_R33_2010_n.jpg
73A_R33_2010_n.jpg

Jako každý den budík zazvonil před osmou hodinou ráno. Vyndala jsem vodu z mrazáku. Byla pouze do půlky zmrzlá, za což jsem i tak byla v těchto podmínkách ráda. Mléko si již nekupuji. V lednici po otevření vydrží maximálně dva dny. Chtěla jsem se, jako každé ráno, proběhnout před výukou. Když jsem se ale podívala z okna, rychle jsem od tohoto plánu upustila. Venku bylo bílo a nebylo vidět na 200 metrů. Byl to hustý bílý dým, který se do Moskvy dostal z jejího okolí sužovaného požáry a hořící rašelinou. Věděla jsem, že mě čeká těžký den, teploty budou znovu rekordní – čtyřicetistupňové.

Dala jsem si rychlou studenou sprchu, bez ní do odpoledne nevydržím. 

73A_R33_2010_s.jpg
73A_R33_2010_s.jpg

Vzala jsem ledovou vodu a vydala se do třídy. Na chodbách koleje a poté školy se vznášela bílá mlha, která se dostala do budovy z otevřených dveří a oken. Ještě jsem si, na rozdíl od mé ostražité italské spolubydlící, nestihla koupit roušku. Obě jsme ale věděly, že ani tato rouška nemůže zabránit vdechnutí nebezpečného kouře, nebyla s filtrem a jiná se těžko dala sehnat. Zdi koleje i školy byly nasáklé teplem, proto mě dusno ve třídě nepřekvapilo. Nicméně, poprvé za více než měsíc, co jsem v Moskvě na jazykovém kurzu, jsme okno neotevřeli. Ani toto mě nijak nerozhodilo. Jedno otevřené okno toho stejně nikdy moc nezachránilo. I když já měla tu „výhodu“, že jsem seděla přímo u něho, takže jsem alespoň nějaký…

2010_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte