Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Anketa

Anketa: Kdyby František Josef předal vládu dříve, šlo by zachránit monarchii?

JIŘÍ RAK
historik
Rozhodně ne, bylo tomu právě naopak. V posledních desetiletích monarchie to byla už takřka jedině úcta a loajalita vůči starému císaři, co drželo rozhádané národnosti pohromadě ve společném celku. Navíc si nedovedu představit, kdy a komu by měl vládu předat. Změna na nejvyšším místě přicházela do úvahy jedině roku 1853 v případě, že by se podařil pokus o atentát. Vládu by pak převzal císařův bratr Maxmilián a v tom případě by se možná dějiny vyvíjely jinak. Pak už změna nebyla možná. V době smrti korunního prince (1889) bylo císaři teprve 59 let a těšil se dobrému zdraví, pak zase nastávaly potíže s možným následníkem.

BARBARA TÓTH
novinářka
Ne. Monarchie byla více méně na odpis, stejně jako její dnes přespříliš mystifikovaný císař František Josef. Habsburkové by se mohli u moci udržet maximálně o pár roků déle. Ale probuzení národů v říši, touhu po demokratizaci, po sociální spravedlnosti, po nových způsobech uspořádání společností nešlo zastavit. A je to dobře. Jinak by dnes malé Rakousko muselo – jako některé jiné evropské státy – žít s konstituční monarchií a drahým, pro bulvární noviny atraktivním císařským dvorem.

PETRA ŠVEHLOVÁ
redaktorka
Jezdím už dlouho pravidelně do rumunského…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.