Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Politika

Poslední trefa Milana Paumera

Bojovník za svobodu ještě i po smrti ovlivnil atmosféru země

Pohnutí, které vyvolala náhlá smrt a emotivní pohřeb Milana Paumera, přimělo premiéra a celou vládu vyřešit jeden tíživý a dlouho odkládaný rest. A sice konečně schválit zákon o protikomunistickém odboji, díky němuž by se lidé jako Paumer mohli dočkat oficiálního uznání svých činů. Vydělat by na tom mohla i celá společnost: norma jí totiž otevírá šanci objevit své skutečné hrdiny.

Daj-li medajli

Ministr vnitra Radek John říká, že na ten moment hned tak nezapomene. Když ve středu opouštěl sál poděbradského divadla, kde proběhlo poslední rozloučení s Milanem Paumerem (79), zastavilo ho cestou k autu postupně několik veteránů protikomunistického odboje.

„Dívali se mi do očí a každý řekl, že s uznáním lidí, jako byl Milan Paumer, už nelze dál čekat. A že to je důležité pro celou společnost, protože to mimo jiné může otevřít debatu o naší bolestivé minulosti,“ tvrdí John. „V kombinaci se silnou atmosférou pohřbu to na mě hodně zapůsobilo.“

Podobnou iniciací prošli na poděbradské smuteční akci i další ministři – premiér a šéf zahraničí a obrany. Toho posledního – Alexandra Vondru – cestou zpět na přerušenou vládní schůzi pod vlivem dojmů napadlo, že kabinet by mohl do svého právě projednávaného programového prohlášení vetknout ještě jeden bod: zákon o protikomunistickém odboji, za jehož schválení Milan…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.