Rozpočet ministerstva kultury na příští rok bude podle vládního návrhu nejnižší za posledních pět let. O půl miliardy menší než ten letošní. V době škrtů ovšem pláčou všichni, kdo jsou odkázáni na podporu státu: co mají říkat třeba vědci, kterým ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje zkrátit rozpočet Akademie věd ČR o čtvrtinu? Je zkrátka jasné, že do kultury poteče ještě méně peněz než dříve a nezbývá než se s tím smířit. A začít se konečně bavit o jiných věcech.

Třeba o tom, že finance nejsou zdaleka jediným problémem zdejší kultury. Tím je také absence jakékoli dlouhodobé vize, co od ní vlastně očekávat. Dobře je to vidět na dalším kole kauzy kolem Národní galerie i na aktuálním programovém prohlášení vlády.

Začarovaná galerie

Ministr kultury Jiří Besser chce vypsat nové výběrové řízení na šéfa Národní galerie. Vadí mu totiž, že jeho předchůdce Václav Riedlbauch při nedávném konkurzu uchazečům nepředložil svou vlastní představu směřování galerie do budoucích let. K té by se měli kandidáti vyjádřit a přizpůsobit jí své projekty. To je pozoruhodný obrat v uvažování ministerstva. Dosud totiž naopak vyzývalo odborníky, aby mu předložili své plány s galerií, a z nich si chtělo vybrat nejlepší.

Takový postup měl svoji logiku. Na ministerstvu se totiž během deseti let Knížákovy vlády v Národní galerii nenašel člověk, který by se k situaci v největší české výstavní instituci nějak vyjadřoval. Natož aby se zabýval možnostmi…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte