Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Optimální efekt české kultury

Rozpočet ministerstva kultury na příští rok bude podle vládního návrhu nejnižší za posledních pět let. O půl miliardy menší než ten letošní. V době škrtů ovšem pláčou všichni, kdo jsou odkázáni na podporu státu: co mají říkat třeba vědci, kterým ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje zkrátit rozpočet Akademie věd ČR o čtvrtinu? Je zkrátka jasné, že do kultury poteče ještě méně peněz než dříve a nezbývá než se s tím smířit. A začít se konečně bavit o jiných věcech.

Třeba o tom, že finance nejsou zdaleka jediným problémem zdejší kultury. Tím je také absence jakékoli dlouhodobé vize, co od ní vlastně očekávat. Dobře je to vidět na dalším kole kauzy kolem Národní galerie i na aktuálním programovém prohlášení vlády.

Začarovaná galerie

Ministr kultury Jiří Besser chce vypsat nové výběrové řízení na šéfa Národní galerie. Vadí mu totiž, že jeho předchůdce Václav Riedlbauch při nedávném konkurzu uchazečům nepředložil svou vlastní představu směřování galerie do budoucích let. K té by se měli kandidáti vyjádřit a přizpůsobit jí své projekty. To je pozoruhodný obrat v uvažování ministerstva. Dosud totiž naopak vyzývalo odborníky, aby mu předložili své plány s galerií, a z nich si chtělo vybrat nejlepší.

Takový postup měl svoji logiku. Na ministerstvu se totiž během deseti let Knížákovy vlády v Národní galerii nenašel člověk, který by se k situaci v největší české výstavní instituci nějak vyjadřoval. Natož aby se zabýval možnostmi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].