31-kom-2_n.jpg
31-kom-2_n.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

V Evropě opět propukly spory o geneticky modifikované (GM) plodiny. Brusel po letech marné snahy vynutit respektování již dohodnutých pravidel vzdává snahu o přísnou centrální regulaci této technologie a chce vrátit část pravomocí členským státům. Například Rakousko by podle nových pravidel mohlo zakázat na svých polích modifikovanou kukuřici prostě proto, že ji nechce. Dosud to bylo jinak: mělo by nejprve prokázat, že tato kukuřice, již dříve centrálně schválená pro pěstování v Evropě, škodí zdraví či přírodě.

31-kom-2_s.jpg
31-kom-2_s.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Návrh Evropské komise hloubí zákopy napříč mnoha tradičními názorovými tábory. Pokud bude nakonec schválen Evropským parlamentem, půjde zřejmě o vůbec první tak rozsáhlý přesun kompetencí z bruselského centra zpět na členské státy. Tradičně euro-
skeptické Česko však nijak nejásá, jsme totiž zároveň zemí, která se staví k modifikovaným plodinám poměrně vstřícně, alespoň v evropském kontextu, a vlna zákazů v okolních státech může ohrozit odbyt zdejší zemědělské produkce.

Radost ovšem nemají ani odpůrci modifikovaných plodin. Obávají se, že kvůli novému opatření se schvalovací proces pro geneticky modifikované plodiny zjednoduší, protože členské země přestanou sypat písek do jeho soukolí, uklidněny nově nabytým právem zákazu (to je ostatně hlavním smyslem celé operace). Modifikovaným plodinám by se tím naopak otevřela cesta alespoň do některých evropských zemí.
Ta…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 841

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte