Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Návrh, který všichni o dmítají

31-kom-2_n.jpg
31-kom-2_n.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

V Evropě opět propukly spory o geneticky modifikované (GM) plodiny. Brusel po letech marné snahy vynutit respektování již dohodnutých pravidel vzdává snahu o přísnou centrální regulaci této technologie a chce vrátit část pravomocí členským státům. Například Rakousko by podle nových pravidel mohlo zakázat na svých polích modifikovanou kukuřici prostě proto, že ji nechce. Dosud to bylo jinak: mělo by nejprve prokázat, že tato kukuřice, již dříve centrálně schválená pro pěstování v Evropě, škodí zdraví či přírodě.

31-kom-2_s.jpg
31-kom-2_s.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Návrh Evropské komise hloubí zákopy napříč mnoha tradičními názorovými tábory. Pokud bude nakonec schválen Evropským parlamentem, půjde zřejmě o vůbec první tak rozsáhlý přesun kompetencí z bruselského centra zpět na členské státy. Tradičně euro-
skeptické Česko však nijak nejásá, jsme totiž zároveň zemí, která se staví k modifikovaným plodinám poměrně vstřícně, alespoň v evropském kontextu, a vlna zákazů v okolních státech může ohrozit odbyt zdejší zemědělské produkce.

Radost ovšem nemají ani odpůrci modifikovaných plodin. Obávají se, že kvůli novému opatření se schvalovací proces pro geneticky modifikované plodiny zjednoduší, protože členské země přestanou sypat písek do jeho soukolí, uklidněny nově nabytým právem zákazu (to je ostatně hlavním smyslem celé operace). Modifikovaným plodinám by se tím naopak otevřela cesta alespoň do některých evropských zemí.
Ta…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 706
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte