80A_R32_2010_n.jpg
80A_R32_2010_n.jpg
80A_R32_2010_s.jpg
80A_R32_2010_s.jpg

Jak se změnila mořeplavba za posledních sto let? Drží si pořád ještě něco z romantiky dobrodružných objevitelských cest?

Změnilo se to nejdůležitější – počasí. Dříve se střídalo v přirozených pravidelných cyklech, zatímco dnes se mění rychle, nepředvídatelně a nezávisle na ročních obdobích. Zkrátka i na moři negativně cítíte globální proměny životního prostředí. V moři plave čím dál víc plastových odpadků a spíš než na podmořské skále můžete ztroskotat na vyhozeném kontejneru či kládě. Před týdnem jsme se zrovna vrátili ze Shetlandských ostrovů, pluli jsme takovou dálku, protože jsme chtěli vidět panenskou přírodu, ale na pobřeží se válela změť odpadků.

Moře bylo dříve samozřejmě taky volnější, dnes je stonásobně intenzivnější provoz. Navíc co se týče plachetnic, zažíváme módní období nejrůznějších sportovních klání či siláckých výzev typu „čtrnáctiletá dívka chce obeplout svět“.

Co vás tedy na mořeplavectví přitahuje?

Mě vždycky zajímali mořeplavci samotáři, kteří se zhruba na přelomu 19. a 20. století pouštěli na moře sami. Ne kvůli obchodování, ale pro samotnou radost z plavby. Mým oblíbencem je Američan Joshua Slocum (1844–1909), který sám opakovaně obeplul svět. Tehdy ale vzbuzoval zděšení, všichni se ho ptali, kde a jak zavraždil posádku, že tohle přece nemůže dokázat sám. Moře bylo jeho opravdovým osudem: z jedné…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte