19A_R32_2010_n.jpg
19A_R32_2010_n.jpg

Po kroužkovací revoluci, kdy voliči v parlamentních volbách vyřadili preferenčními hlasy řadu zkorumpovaných politiků, je na spadnutí další průlomový krok. Koalice ohlásila, že po patnácti letech slibů to bude právě ona, kdo zavede přímou volbu prezidenta. Jestli se svého nápadu nezalekne, dostanou voliči v krátké době za sebou další nebývale silný instrument, jak ovlivnit směřování a budoucnost země. Času na zavedení změny však není nazbyt – Klausův mandát se pomalu přehupuje do druhé půlky a sporných míst je více než dost.

19A_R32_2010_s.jpg
19A_R32_2010_s.jpg

Konec obchodů

Před takovou kariérní výzvou novopečený náměstek ministra a předsedy legislativní rady vlády Petr Mlsna ještě nestál. Donedávna řadový vládní legislativec bude už brzy hlavním tvůrcem jedné z největších politických změn za poslední desetiletí. Právě on má totiž se svým čtyřhlavým týmem připravit přímou volbu prezidenta. „Bude to vzrušující práce, jejíž výsledek může hodně proměnit Česko,“ říká dvaatřicetiletý Mlsna ve své vládní kanceláři, kterou zaplavuje odpolední slunce.

Petr Mlsna nepřehání. Nejde zdaleka jen o možnost samotného výběru nejvýše postaveného politika, který reprezentuje zemi navenek. Skrze přímou volbu by například každý občan dostal zbrusu novou příležitost nepřímo určit, kdo usedne v čele klíčových institucí, jako je Ústavní nebo Nejvyšší soud či centrální banka, o jejichž obsazení…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte