0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika8. 8. 20103 minuty

Jsme na fatální křižovatce

Co pro vás osobně znamenala krize – tedy jaké poučení a životní zkušenosti jste si z ní odnesla a co vnímáte jako její klíčové aspekty? Co jste se díky ní dozvěděla o roli právnické kanceláře ve společnosti?

Reklama

Osobně jsem důsledky krize pocítila znehodnocením části mých úspor, uložených v akciích. Dozvěděla jsem se, že asi nejsem žádný investiční manažer, peníze umím vydělávat, ale investovat moc ne. Ale to by o sobě mohla v té době říct většina investorů. Nemohu říct, že bych kvůli tomu nespala, už bylo hůř. Spíš jsem si uvědomila, že o investované peníze můžu vždycky přijít, a vnitřně jsem se s tím smířila. Takový pocit je osvobozující a možná i za ty peníze stojí.

Naše advokátní kancelář důsledky krize nijak tvrdě nepocítila. Ubylo sice fúzí a akvizic, na druhé straně přibylo insolvenčních řízení, restrukturalizací a sporů. Určitě nám pomohlo, že jsme letos i vloni získali prestižní mezinárodní ocenění jako nejlepší česká advokátní kancelář. V dobách krize jsou klienti ostražitější, pečlivě zvažují, do čích rukou se svěří. A to je možná jedna z klíčových věcí, kterou krize potvrdila, totiž že je nutné pečovat dlouhodobě o svou dobrou pověst.

O jak důležitý moment ve světovém a především evropském vývoji podle vás jde? Je krize jen dílčí epizodou, která už je pomalu pryč, nebo je to naopak fatální křižovatka ve vývoji demokratického Západu? Co se bude v blízkých letech s naším …

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc